Final Exams - Spring 2018
ENEE
Electrical & Computer Engineering
ENEE101
Introduction to Electrical & Computer Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0102 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0103 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0104 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0105 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0106 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0107 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0108 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0109 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
0110 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM BPS 1250
Ramalingam Chellappa
ENEE140
Introduction to Programming Concepts for Engineers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM ATL 2324
Gang Qu
0102 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM ATL 2324
Gang Qu
0103 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM ATL 2324
Gang Qu
0104 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM ATL 2324
Gang Qu
ENEE150
Intermediate Programming Concepts for Engineers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0135
0102 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0135
0103 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0135
0201 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
William Hawkins
0202 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
William Hawkins
0203 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
William Hawkins
ENEE200
Technology and Consequences: Engineering, Ethics, and Humanity
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
0102 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
0103 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
0104 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
0105 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
0106 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0310
Nicole Mogul
ENEE205
Electric Circuits
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Thomas Murphy
0102 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Thomas Murphy
0103 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Thomas Murphy
0104 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Thomas Murphy
0105 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Thomas Murphy
0201 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
0202 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
0203 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
0204 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
0205 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
ENEE222
Elements of Discrete Signal Analysis
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM PHY 1204
Eyad Abed
0102 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM PHY 1204
Eyad Abed
0201 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ATL 2400
Adrianos Papamarcou
0202 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ATL 2400
Adrianos Papamarcou
0301 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
Adrianos Papamarcou
0302 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
Adrianos Papamarcou
ENEE244
Digital Logic Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
0102 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
0103 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
0104 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
0106 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2108
0201 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
0202 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
0203 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jerry Wu
ENEE245
Digital Circuits and Systems Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0102 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0103 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0104 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0105 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0106 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0107 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0108 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0109 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0110 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
0111 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1202
Manoj Franklin
ENEE303
Analog and Digital Electronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
0102 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
0201 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM CSI 3117
Danilo Romero
0202 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM CSI 3117
Danilo Romero
ENEE307
Electronic Circuits Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0102 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0103 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0104 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0105 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0107 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0108 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0109 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0110 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0111 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0112 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
0113 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHM 1402
Robert Newcomb
ENEE313
Introduction to Device Physics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ATL 1113
Neil Goldsman
0102 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM ATL 1113
Neil Goldsman
0201 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Kevin Daniels
0202 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0108
Kevin Daniels
ENEE313H
Introduction to Device Physics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Neil Goldsman
ENEE322
Signal and System Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Steven Marcus
0102 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Steven Marcus
0201 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2108
0202 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2108
0301 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Carol Espy-Wilson
ENEE324
Engineering Probability
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CSI 1122
Armand Makowski
0102 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM CSI 1122
Armand Makowski
0201 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2121
Richard La
0202 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2121
Richard La
0301 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Mark Shayman
0302 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Mark Shayman
ENEE324H
Engineering Probability
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM EGR 3111
Perinkulam Krishnaprasad
ENEE350
Computer Organization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Charles Silio
0102 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Charles Silio
0201 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Rajeev Barua
0202 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Rajeev Barua
0203 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
Rajeev Barua
ENEE351
Algorithms and Data Structures
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2136
Yasser Shoukry
ENEE359F
Intermediate Topics in Computer Engineering; Advanced FPGA System Design using Verilog
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 4:00 PM - 6:00 PM AVW 2446
Jerry Wu
ENEE380
Electromagnetic Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0201 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
0202 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
0203 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 1108
ENEE381
Electromagnetic Wave Propagation
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Edo Waks
0102 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1108
Edo Waks
0201 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Ping-Tong Ho
0202 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Ping-Tong Ho
ENEE381H
Electromagnetic Wave Propagation
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Ping-Tong Ho
ENEE408A
Capstone Design Project:Microprocessor-Based Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 3114
William Hawkins
ENEE408D
Capstone Design Project: Mixed Signal VLSI Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM KEB 2107
Pamela Abshire
ENEE408G
Capstone Design Project: Multimedia Signal Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
KJ Ray Liu
0102 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
KJ Ray Liu
ENEE408I
Capstone Design Project: Autonomous Control of Interacting Robots
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1111
Gilmer Blankenship
0102 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1111
Gilmer Blankenship
ENEE408R
Capstone Design Project; Electric Bikes
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 4:00 PM - 6:00 PM KEB 1200
Romel Gomez
0102 Thu, May 17 4:00 PM - 6:00 PM KEB 1200
Romel Gomez
ENEE408T
Capstone Design Project; Accelerator Physics - Building the Maryland 5 MeV Cyclotron
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CSI 3118
Timothy Koeth
Brian Beaudoin
ENEE413
Advanced Electronic Devices
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1100
Agisilaos Iliadis
ENEE417
Microelectronics Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2154
Robert Newcomb
0102 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2154
Robert Newcomb
ENEE425
Digital Signal Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1202
Raghuveer Rao
ENEE426
Communication Networks
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 3106
Mark Shayman
ENEE428
Communications Design Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM AVW 1366
Steven Tretter
0102 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM AVW 1366
Steven Tretter
ENEE439M
Topics in Signal Processing; Machine Learning
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Behtash Babadi
ENEE440
Microprocessors
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 2154
William Hawkins
ENEE445
Computer Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
William Hawkins
0102 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
William Hawkins
ENEE446
Digital Computer Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Bruce Jacob
0201 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Yavuz Oruc
ENEE447
Operating Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
0102 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
0103 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
0104 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2108
Manoj Franklin
ENEE459E
Topics in Computer Engineering; Introduction to Cryptology
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM CSI 1122
Dana Dachman-Soled
ENEE461
Control Systems Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0102 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0103 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
0104 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM KEB 1110
William Levine
ENEE463
Digital Control Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM AJC 2132
Gilmer Blankenship
ENEE469O
Topics in Controls; Introduction to Optimization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM ATL 2416
Andre Tits
ENEE473
Electrical Machines Laboratory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1109
David Bowen
0102 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JMP 1109
David Bowen
ENEE475
Power Electronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM KEB 1110
Isaak Mayergoyz
ENEE488
Independent Study in Electrical and Computer Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
2101 See Instructor
Alireza Khaligh
ENEE489A
Topics in Electrophysics; Laboratory for Antennas for Wireless Personal Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM AVW 2446
Donghun Park
ENEE489Q
Topics in Electrophysics; Quantum Phenomena in Electrical Engineering
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2116
Julius Goldhar
ENEE496
Lasers and Electro-optic Devices
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3106
Mario Dagenais
ENEE601
Semiconductor Devices and Technology
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Agisilaos Iliadis
ENEE611
Integrated Circuit Design and Analysis
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM MTH 0409
Timothy Horiuchi
ENEE620
Random Processes in Communication and Control
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM AJC 2121
Anthony Ephremides
ENEE621
Estimation and Detection Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1104
Prakash Narayan
ENEE627
Information Theory
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM AJC 2121
Alexander Barg
ENEE631
Digital Image and Video Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 2116
Min Wu
ENEE632
Speech and Audio Processing
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1117
Shihab Shamma
ENEE640
Digital CMOS VLSI Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0135
Ankur Srivastava
ENEE645
Compilers and Optimization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 0108
Rajeev Barua
ENEE651
Parallel Algorithms
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM EGR 2116
ENEE661
Nonlinear Control Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2116
Eyad Abed
ENEE664
Optimal Control
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3106
Andre Tits
ENEE681
Electromagnetic Theory II
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 3106
Edward Ott
ENEE691
Optical Communication Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
Mario Dagenais
ENEE698D
Graduate Seminar; Electrophysics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PHY 4221
Phillip Sprangle
ENEE698E
Graduate Seminar; Microelectronics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 4:00 PM - 6:00 PM CSI 2118
Robert Newcomb
ENEE698Q
Graduate Seminar; Colloquium Series
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM KEB 1110
Ramalingam Chellappa
ENEE759F
Advanced Topics in Computer Engineering; Blockchain and Cryptocurrency Technologies
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1104
Charalampos Papamanthou
ENEE789M
Advanced Topics in Electrophysics; Quantum Technology
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM ATL 2428
Mohammad Hafezi
Jacob Taylor