Final Exams - Spring 2018
INAG
Institute of Applied Agriculture
INAG099
Cooperative Education
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
INAG101
Computer Applications
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ANS 0509
INAG104
Agricultural Mathematics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Larisa Cioaca
INAG105
Soils and Fertilizers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Kenneth Ingram
0102 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Kenneth Ingram
INAG106
Pesticide Use and Safety
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Ronald Myers
INAG110
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1105
Eric Dunning
0201 Sat, May 12 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1158
Amy Fisher
0301 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Edward Priola
0401 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Eric Dunning
0501 Wed, May 16 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1162
Amy Fisher
0701 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1158
Amy Fisher
0801 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Robert Ballenger
0901 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1111
Anthony Pagnotti
1001 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Edward Priola
1101 Tue, May 15 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Robert Ballenger
1201 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1176
Michelle Molinaro
1301 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Anthony Pagnotti
1401 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM ATL 0201
Kristen Willett
1501 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JMP 2202
Michelle Molinaro
1601 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1105
Anthony Pagnotti
1701 Mon, May 14 1:30 PM - 3:30 PM ATL 0201
Kristen Willett
1801 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM JMP 2202
Michelle Molinaro
1901 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1115
Robert Ballenger
2001 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM BPS 1236
Kristen Willett
2101 Tue, May 15 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1105
JoEllen Barnhart
2201 Mon, May 14 6:00 PM - 8:00 PM JUL 1105
JoEllen Barnhart
2301 Wed, May 16 6:00 PM - 8:00 PM JUL 1105
JoEllen Barnhart
2401 Thu, May 17 10:30 AM - 12:30 PM JMP 2202
Amy Fisher
2501 Thu, May 17 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1105
Eric Dunning
2601 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2202
Amy Fisher
2701 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Eric Dunning
2801 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM HBK 1112
Edward Priola
2901 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM HBK 1112
Edward Priola
3001 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1105
Anthony Pagnotti
3101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1158
Eric Dunning
3201 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1168
Michelle Molinaro
3301 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1105
Anthony Pagnotti
3401 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1158
Robert Ballenger
3501 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1162
Michelle Molinaro
3601 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1105
Robert Ballenger
3701 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2116
Kristen Willett
3801 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2116
Kristen Willett
3901 Fri, May 18 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1105
JoEllen Barnhart
4001 Thu, May 17 4:00 PM - 6:00 PM JUL 1105
JoEllen Barnhart
4101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ARC 1123
Heather McHale
INAG110S
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0601 Fri, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Edward Priola
INAG131
Introduction to Agricultural Policy and Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Meredith Epstein
INAG132
Agricultural Leadership and Teamwork
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Larisa Cioaca
INAG199
Special Problems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0201 See Instructor
Larisa Cioaca
0301 See Instructor
Kenneth Ingram
0501 See Instructor
Meredith Epstein
INAG199C
Special Problems; in AgriScience
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
INAG204
Agricultural Business Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Larisa Cioaca
INAG205
Analyzing Alternative Enterprises
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 1:30 PM - 3:30 PM JUL 1123
Meredith Epstein
0201 See Instructor
Meredith Epstein
INAG206
Agricultural Business Law
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 4:00 PM - 6:00 PM JUL 1123
Glori Hyman
Michael Grady
INAG207
Power and Machinery
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM ANS 0504
INAG215
Business Management Principles for Turf Facilities
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 17 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1111
Geoffrey Rinehart
INAG235
Irrigation and Drainage
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 12 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1111
Geoffrey Rinehart
INAG244
Herbaceous Plants
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 10:30 AM - 12:30 PM JUL 1123
Kenneth Ingram
INAG248
Topics in Sustainable Agriculture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 15 6:00 PM - 8:00 PM JUL 1123
Meredith Epstein
INAG250
Fundamentals of Agricultural Mechanics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 16 1:30 PM - 3:30 PM ANS 0504
INAG252
Agricultural Public Relations
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 14 8:00 AM - 10:00 AM JUL 1123
Larisa Cioaca