Final Exams - Fall 2018
ENAE
Engineering, Aerospace
ENAE100
The Aerospace Engineering Profession
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Norman Wereley
ENAE202
Computing Fundamentals for Engineers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0104 See Instructor
Johan Larsson
0105 See Instructor
Johan Larsson
ENAE283
Introduction to Aerospace Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2110
Mary Bowden
0102 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM ANS 0412
Andrew Becnel
ENAE283H
Introduction to Aerospace Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 0135
Alison Flatau
ENAE301
Dynamics of Aerospace Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 0220
Derek Paley
0102 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 0220
Derek Paley
0103 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 0220
Derek Paley
0104 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 0220
Derek Paley
ENAE311
Aerodynamics I
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 1202
Christopher Cadou
ENAE311H
Aerodynamics I
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM ITV 1111
Stuart Laurence
ENAE362
Aerospace Instrumentation and Experimentation
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Allen Winkelmann
0102 Thu, Dec 13 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Allen Winkelmann
0103 Thu, Dec 13 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Allen Winkelmann
0104 Thu, Dec 13 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Allen Winkelmann
0105 Thu, Dec 13 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1202
Allen Winkelmann
ENAE380
Flight Software Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0200
Anthony Banes
0102 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0200
Anthony Banes
0103 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0200
Anthony Banes
0201 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2110
Huan Xu
0202 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2110
Huan Xu
0203 Mon, Dec 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2110
Huan Xu
ENAE403
Aircraft Flight Dynamics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, Dec 18 10:30 AM - 12:30 PM ESJ 2212
Michael Otte
ENAE423
Vibration and Aeroelasticity
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, Dec 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2110
Andrew Becnel
ENAE423H
Vibration and Aeroelasticity
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, Dec 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 2154
Norman Wereley
ENAE441
Space Navigation and Guidance
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1108
Liam Healy
ENAE455
Aircraft Propulsion and Power
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1140
Kenneth Yu
ENAE457
Space Propulsion and Power
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 10:30 AM - 12:30 PM EGR 0108
Jarred Young
ENAE481
Principles of Aircraft Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM PHY 1201
Dominic Palumbo
0201 Sat, Dec 15 10:30 AM - 12:30 PM CSI 3118
Sung Lee
0301 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1110
James Baeder
ENAE483
Principles of Space Systems Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, Dec 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 0215
Andrew Becnel
ENAE601
Astrodynamics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3114
Christine Hartzell
ENAE603
Near-Earth Object Exploration
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 4:00 PM - 6:00 PM EGR 3111
Brent Barbee
ENAE631
Helicopter Aerodynamics I
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, Dec 18 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2217
Inderjit Chopra
Bharath Govindarajan
James Baeder
TV01 See Instructor
James Baeder
Bharath Govindarajan
Inderjit Chopra
ENAE636
Helicopter Dynamics II
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, Dec 18 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1110
Anubhav Datta
ENAE641
Linear System Dynamics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, Dec 17 1:30 PM - 3:30 PM EGR 2116
Robert Sanner
ENAE647
Flexible Multi-body Dynamics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM AJC 2119
Olivier Bauchau
ENAE651
Smart Structures
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2216
Inderjit Chopra
TV01 See Instructor
Inderjit Chopra
ENAE653
Nonlinear Finite Element Analysis of Continua
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, Dec 14 1:30 PM - 3:30 PM EGR 1110
Sung Lee
ENAE655
Structural Dynamics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, Dec 14 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2202
Olivier Bauchau
ENAE673
Aerodynamics of Incompressible Fluids
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, Dec 13 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1110
Pino Martin
ENAE681
Engineering Optimization
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 10:30 AM - 12:30 PM MTH 1313
Roberto Celi
ENAE684
Computational Fluid Dynamics I
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, Dec 12 8:00 AM - 10:00 AM JMP 2216
James Baeder
SM01 See Instructor
James Baeder
TV01 See Instructor
James Baeder
ENAE788D
Selected Topics in Aerospace Engineering; Advanced Space Systems Design
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
ENAE788K
Selected Topics in Aerospace Engineering; Estimation and Control of Stochastic Systems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 2216
Robert Sanner
TV01 See Instructor
Robert Sanner
ENAE788X
Selected Topics in Aerospace Engineering; Planetary Surface Robotics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, Dec 15 1:30 PM - 3:30 PM JMP 2222
SM01 See Instructor
TV01 See Instructor