Final Exams - Spring 2022
AREC
Agricultural and Resource Economics
AREC210
The Food Chain: What Happens As Your Food Goes From Farm to Table
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM TWS 1100
James MacDonald
AREC240
Introduction to Economics and the Environment
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TYD 0117
Roberton Williams
AREC250
Elements of Agricultural and Resource Economics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 1100
Zedekiah Higgs
AREC326
Intermediate Applied Microeconomics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Robert Chambers
AREC345
Global Poverty and Economic Development
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 2204
Steven Jaffee
0102 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM ESJ 2204
Steven Jaffee
AREC360
Global Agriculture: Developing Extension Education & Agriculture Technologies in Africa
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Taryn Devereux
AREC365
World Hunger, Population, and Food Supplies
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM ARC 0204
Ramakrishna Sharan Mamidipudi
AREC380
Data Science for Environmental and Resource Economics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1129
James Archsmith
AREC405
Economics of Production
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Robert Chambers
AREC433
Food and Agricultural Policy
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0215
James MacDonald
AREC435
Commodity Futures and Options
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM HBK 0115
Dale Johnson
AREC447
The Economy of China
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0200
Jing Cai
AREC454
The Economics of Climate Change
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1140
Anna Alberini
AREC456
Energy and Environmental Economics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0200
Joshua Linn
AREC481
Environmental Economics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0200
Roberton Williams
AREC610
Microeconomic Applications in Agricultural and Resource Markets
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0209
Jorge Holzer Bilbao
AREC624
Applied Econometrics II
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0215
Anna Alberini
AREC784
Energy Economics, Empirical Industrial Organization, and Public Policy
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM SYM 0209
Joshua Linn
AREC815
Experimental and Behavioral Economics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0215
Neslihan Uler
AREC844
Firm Growth in Developing Countries
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM SYM 0215
Jing Cai
AREC869D
Advanced Topics in Agricultural and Resource Economics; Political Economy of Development
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM EGR 1102
Ramakrishna Sharan Mamidipudi