Final Exams - Spring 2022
CINE
Cinema and Media Studies
CINE245
Film Form and Culture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0201 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM TWS 0320
Porter Olsen
0301 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM TWS 0320
Porter Olsen
CINE280
Film Art in a Global Society
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM TWS 0320
Luka Arsenjuk
0102 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM TWS 0320
Luka Arsenjuk
0103 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM TWS 0320
Luka Arsenjuk
0104 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM TWS 0320
Luka Arsenjuk
CINE282
Heroes and Villains in American Film
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM TYD 1108
Susan Pramschufer
CINE298J
Special Topics in International Film Studies; Bagel, Lox, Action: The Construction of Jewishness on Screen
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Adi Mahalel
CINE302
Cinema History II: The Sound Era
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM ESJ B0322
Marianne Conroy
CINE319G
Special Topics in Documentary, Animation, Experimental Cinema, and Other Visual Media; Ecomedia
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM ESJ B0322
Oliver Gaycken
CINE329N
Special Topics in National/International Cinemas; Politics and Memories on Screen: A History of Latin American Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM ESJ B0322
Daniel Richter
CINE329P
Special Topics in National/International Cinemas; Gender and Storytelling in Iranian Film and Theater
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Marjan Moosavi
CINE332
Brazilian Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM JMZ 2122
Thayse Lima
CINE334
Soviet Film: Propaganda, Myth, Modernism
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Elizabeth Papazian
CINE335
Transnational Chinese Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM TWS 1313
Jason Kuo
CINE341
Filming War Zones: Representations of Wars in Iraq & Chechnya
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM See Instructor
Valerie Anishchenkova
CINE359C
Special Topics in Genres/Auteurs/Cinema Movements; Disaster Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Daniel Richter
CINE385
German Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Hester Baer
CINE419E
Special Topics in Documentary, Animation, Experimental Cinema, and Other Media; Digital Storytelling with Archives
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Stephanie Sapienza
CINE426
Modern Chinese Film and Visual Culture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM ASY 3207
Jason Kuo
CINE429K
Special Topics in National/International Cinemas; Youth, Identity, Nation: A Survey of Quebec Cinema
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM JMZ 3203
Mercedes Baillargeon
CINE469W
Special Topics in Film Theories II; Cinema and Work
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM JMZ 2206
Luka Arsenjuk