Final Exams - Spring 2022
INAG
Institute of Applied Agriculture
INAG104
Agricultural Mathematics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Temitope Fajingbesi
INAG105
Soils and Fertilizers
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Kenneth Ingram
0102 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Kenneth Ingram
INAG106
Pesticide Use and Safety
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Ronald Myers
INAG110
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Thu, May 12 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1168
Eric Dunning
0201 Thu, May 12 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2145
David Gormong
0301 Mon, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Robert Ballenger
0401 Mon, May 16 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1168
Eric Dunning
0501 Mon, May 16 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
David Gormong
0701 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2118
David Gormong
0801 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Robert Ballenger
0901 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
Lori Sefton
1001 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM HBK 0125
Chelsea Mays-Williams
1101 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM PHY 4222
Eric Dunning
1201 Tue, May 17 8:00 AM - 10:00 AM HBK 0123
George Kurtzweil
1301 Tue, May 17 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
Lori Sefton
1401 Tue, May 17 8:00 AM - 10:00 AM HBK 0125
Chelsea Mays-Williams
1501 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2145
Lori Sefton
1601 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0209
Eric Dunning
1701 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM HBK 0123
George Kurtzweil
1801 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM EGR 3106
Chelsea Mays-Williams
1901 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM HBK 0123
George Kurtzweil
2001 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM SYM 0209
David Gormong
2101 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1184
Amy Fisher
2201 Mon, May 16 6:00 PM - 8:00 PM PLS 1115
Amy Fisher
2301 Wed, May 18 6:00 PM - 8:00 PM PLS 1115
Amy Fisher
2401 Tue, May 17 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2145
David Gormong
2501 Tue, May 17 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2118
Eric Dunning
2601 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2145
David Gormong
2701 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2116
Eric Dunning
2801 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM JMP 1202
Lori Sefton
2901 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM CHE 2116
Lori Sefton
3001 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM HBK 0108
Chelsea Mays-Williams
3101 Thu, May 12 8:00 AM - 10:00 AM PLS 1168
Robert Ballenger
3201 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1168
Robert Ballenger
3301 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM CHE 2116
Heather McHale
3401 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM PLS 1158
Chelsea Mays-Williams
3501 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1172
George Kurtzweil
3601 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1168
Amy Fisher
3701 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM CHE 2140
Samuel Rubin
3801 Wed, May 18 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1172
George Kurtzweil
3901 Wed, May 18 10:30 AM - 12:30 PM PLS 1168
Amy Fisher
4001 Wed, May 18 10:30 AM - 12:30 PM ITV 1100
Samuel Rubin
4101 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM ITV 1100
Samuel Rubin
4201 Wed, May 18 1:30 PM - 3:30 PM ITV 1100
Samuel Rubin
4301 Tue, May 17 6:00 PM - 8:50 PM ITV 1100
Samuel Rubin
4401 Thu, May 12 6:00 PM - 8:50 PM ITV 1100
Samuel Rubin
4501 Sat, May 14 1:30 PM - 3:30 PM HBK 0123
George Kurtzweil
INAG110S
Oral Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0601 Wed, May 18 8:00 AM - 10:00 AM CCC 1115
Robert Ballenger
INAG131
Introduction to Agricultural Policy and Communication
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
2201 Fri, May 13 1:30 PM - 3:30 PM See Instructor
Meredith Epstein
INAG199
Special Problems
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0201 See Instructor
Meredith Epstein
0701 See Instructor
Thomas Mazzone
INAG199C
Special Problems; AgriScience
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
INAG199E
Special Problems; Professional Horticulture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
INAG204
Agricultural Business Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 17 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Temitope Fajingbesi
INAG205
Analyzing Alternative Enterprises
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Meredith Epstein
INAG206
Agricultural Business Law
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Michael Grady
Glori Hyman
INAG207
Power and Machinery
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 17 10:30 AM - 12:30 PM See Instructor
Thomas Mazzone
INAG215
Business Management Principles for Turf Facilities
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Sat, May 14 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Geoffrey Rinehart
INAG224
Greenhouse and Plant Production Management
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM See Instructor
Kenneth Ingram
INAG235
Irrigation and Drainage
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 10:30 AM - 12:30 PM See Instructor
Geoffrey Rinehart
INAG244
Herbaceous Plants
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Tue, May 17 1:30 PM - 3:30 PM See Instructor
Kenneth Ingram
INAG248
Topics in Sustainable Agriculture
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 See Instructor
Meredith Epstein
INAG250
Fundamentals of Agricultural Mechanics
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Mon, May 16 1:30 PM - 3:30 PM See Instructor
Thomas Mazzone
INAG252
Agricultural Public Relations
Section Day Time Building & Room Instructor(s)
0101 Fri, May 13 8:00 AM - 10:00 AM See Instructor
Heather McHale